Microsoft Lisanslama

Microsoft’un lisans stratejisi gerçekten bazen çok kompleks olabiliyor. Çok sayıda ürün ve bir çok lisanslama yöntemi bulunmakta. Hatta bu iş için oluşturulan bir sertifikasyon programı bile var. (MLSS: Microsoft Licensing Sales Specialitst).

Bu uzmanlar Microsoft ürünlerinin yasal olarak satın alımı konusunda firmalarda görev alıyor ve danışmanlık hizmeti sağlıyorlar. Neden bu tip uzmanlara ihtiyaç duyulduğunu yazımızın ilerleyen bölümlerinde eminim sizde anlayacaksınız.

Bu kadar ayrıntılı lisanslama yöntemlerinin tümüne bir makalede değinebilmemiz gerçekten çok zor. Biz makalemizde en sık kullanılan lisanslama programlarından olan “Open Lisanslama“, Her yerde karşımıza çıkan “OEM Lisanslama“, piyasada fazla denk gelemediğimiz ve tercih oranı düşük olan “Kutulu Ürün Lisansları“, sunucuların ve üzerinde çalışan bazı uygulamaların lisanslanması konularına değineceğiz.

Ayrıca diğer lisanslama programları ve yöntemleri hakkında nerden/nasıl doğru bilgiye ulaşabileceğimizi öğreneceğiz. Ve son olarak, örnek bir işletme ortamı tasarlayıp bu yapının nasıl lisanslanması gerektiğine değineceğiz.

Bilgisayar üreten firmalara, imal ettikleri yeni bilgisayarlarla birlikte, önceden yüklenmesi için sunulmaktadır. OEM Lisansı sadece yüklü olduğu bilgisayara ait bir lisanstır, bu nedenle her yeni bilgisayar ile birlikte ayrı OEM lisansı alınmalı; yanda örneği bulunan Orjinallik Sertifikası etiketi makinenin üzerine yapıştırılmış olmalıdır.

Kişiye ya da kuruluşa ait olmayan OEM lisansı, üzerinde bulunduğu makineden, bir başka makineye aktarılamaz; lisans ömrünü ait olduğu bilgisayar üzerinde doldurur.

Örneğin, kullandığınız bilgisayar üzerinde Windows 98 yüklü ise, güncelleme lisanslama yöntemi olarak Kutu ya da Open lisansını tercih etmeniz gerekir. OEM lisansı yeni bir bilgisayar ile satın alındığında görülecektir ki, diğer tüm yazılım ürünleri içinde en uygun fiyata sahip lisanstır.

Bilgisayar satın alınırken üzerinde OEM lisansı olmasına özellikle dikkat edilmelidir. OEM lisansına sahip bilgisayarlara toplu kurulum değil, tek tek CD ile kurulum yapılır.

Perakende olarak, teknoloji marketlerinde satılan ve kutu ürünler içinden çıkan lisanstır.

Aynı lisans birden fazla bilgisayar için kullanılamaz. Ürün, kurulumu yapabileceğiniz bir CD ile beraber gelir.

Bu ürünün lisanslı olduğunu kanıtlamak için aşağıdakilerin saklanması gerekir:

 • Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi (EULA),
 • Orjinal CD,
 • Ürün faturasının bir kopyası,
 • Ürün kutusu.

Ürün kutusu ya da CD’si tek başına lisans olarak geçerli değildir.

Lisanslanacak bilgisayar sayısı iki veya daha fazla olan firmalar için en uygun lisanslama modeldir. En az 5 adet lisansla OPEN lisanslama yapılabilir (Örneğin 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir).

OPEN Lisanslama sayesinde, birden fazla bilgisayara aynı CD’den yükleme yapılabilir; böylelikle hem maliyet düşürülürken, hem de lisans yönetimine harcanan zamandan tasarruf edilir.

OPEN Lisans, firmaya özel (sadece alımı yapan firmaya ait olan) bir belgedir; istenirse, uygulamanın firmaya ait bir makineden kaldırılıp başka bir makineye yüklenmesine olanak tanır.

Open Lisansla alım yapıldığında, firma isterse alt sürüm kullanmaya devam edebilir. Aktif olan otorizasyon numarası ile ek alım yapabilir. Open lisanslama firmaların ihtiyaçlarına göre farklı program seçenekleri sunabilmektedir (Taksitle satın alma, Kiralama).

Üzerinde Orijinal Windows İşletim sistemi lisansı bulunmayan bilgisayarlar için kullanılan bu ürün sayesinde son kullanıcılar, mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows’larını etkinleştirebilirler.

Aynı şekilde toplu şekilde alım yapmak isteyen şirket kullanıcıları da GGA Anlaşması (Get Genuine Agreement) imzalayarak tek bir CD ile kurulum yapabilirler.

Yazılım güvencesi, Open Lisans anlaşması süresince yeni versiyon yüklemeyi ve mevcut versiyonu güncel tutmayı olanaklı kılar.

Alımı yapılan ürünlere bağlı olarak, teknik destek alma ve ek kullanım hakları edinme avantajlardan da yararlanılabilir.

Ürün alımı yapılırken, ilgili müşteri temsilcinizden, Yazılım Güvencesi ve beraberinde ne gibi avantajları sağlayabileceğini mutlaka sorup öğreniniz.

Kutu ve OEM lisans yöntemi ile lisans alımı yaptığınız ürünler için de Yazılım Güvencesini 90 gün içinde alabilirsiniz, ancak Open Lisans’da ürünü alırken satın almış olmalısınız.

SPLA Nedir?

Service Provider License Agreement (SPLA) Servis Sağlayıcı firmalar ile imzalanan, Microsoft yazılımlarını kiralamaya olanak tanıyan lisanslama programıdır. Microsoft yazılımlarının ticari amaçla kullanımına izin veren tek lisans programı SPLA’dır.

SPLA ön ödemesizdir, maliyet riskini azaltır. Önce kullan sonra öde modeli ile çalışır. Her zaman bir önceki ayın kullanımının ödemesi yapılır. SPLA lisanslama programı ile firmalar aylık olarak iş hacmine göre kullanım yapabilir ve aylık kullanımlar değişiklik gösterebilir.

   
Distribütör ile Servis Sağlayıcı arasında imzalanır. Lisans sahibi servis sağlayıcıdır, son kullanıcı lisansa sahip olmaz.

Lisanslama Microsoft ürünlerine göre, (CPU)
Processor, Core ya da Subscriber (SAL) başına yapılır

Anlaşma 3 seneliktir.

SPLA Avantajları

 • Mevcut lisanlama modellerine alternatif olarak pazara sunulabilir.
 • Aylık kiralama yöntemi, müşteri ile uzun süreli ilişki imkânı sağlar.
 • Yatırım maliyeti yoktur.
 • Microsoft ürünlerinin her zaman en güncel versiyonlarına erişim imkânı sağlar.
 • Fiyatlar yılda bir kez Ocak ayında güncellenir.
 • İş ortağı aylık sipariş tutarının %50’sini aşmayacak şekilde internal kullanım için kiralama yapabilir.
 • Bağlı kuruluşları tek bir anlaşma altında toplama imkânı sağlar.
 • Lisans fatura tutarı gider olarak gösterilebilir.
 • SPLA ile yurtdışındaki müşteriler de lisanslanabilir.
TOP